Jakie powinny być optymalne wymiary łóżka?

Jakie powinny być optymalne wymiary łóżka?

Łóżko to mebel, którego głównym celem jest zapewnienie nam komfortu na czas snu. Obok ważnych czynników, jakimi są jego wygląd czy dobór odpowiedniego materaca, powinniśmy więc brać pod uwagę również jego wymiary.

 

Standardowe wymiary łóżek

Długość łóżka zazwyczaj wynosi ok. 200 cm – ze względu na przeciętny ludzki wzrost jest to wartość odpowiadająca większości użytkowników. Dlatego wymiarami, na których należy skupić się przy wyborze łóżka, powinny być raczej szerokość oraz odległość od podłogi. Ta ostatnia zwykle nie przekracza 40 do 50 cm – wyjątkiem są tu niskie łóżka japońskie, mogące mieć zaledwie 30 cm wysokości, lub łóżka kontynentalne sięgające nawet 70 cm.

Jeżeli zaś chodzi o szerokość – zależy ona nie tylko od tego, czy łóżko ma być jedno- czy dwuosobowe, lecz również od naszych preferencji oraz typu sylwetki. Nieczęsto spotyka się podwójne łóżka, które byłyby węższe niż 140 cm – choć zdarzają się i takie o szerokości nieprzekraczającej 120 cm. Oprócz tych wartości mamy jeszcze do dyspozycji 160 cm, 180 cm oraz królewski rozmiar sięgający 200 cm.

Warto pamiętać o tym, że w sytuacji, gdy dostępne w sklepie łóżka nie spełniają naszych wymagań, zawsze możemy zdecydować się na sypialnię pod wymiar. Dzięki temu stworzymy sobie miejsce do spania, które będzie całkowicie dostosowane do naszych preferencji oraz typu sylwetki. Czy istnieje zaś lepszy sposób na zapewnienie sobie długiego, zdrowego snu w absolutnym komforcie?

Jedyne więc, co nas w tym przypadku ogranicza, to ilość miejsca w sypialni – pamiętajmy, że obecność łóżka w pomieszczeniu nie powinna uniemożliwiać nam swobodnego poruszania się po nim. Weźmy też pod uwagę czynności, które wykonujemy w sypialni poza czasem snu – jak np. praca czy spędzanie czasu z laptopem.

 

Jaka szerokość łóżka będzie dla nas najlepsza?

Zastanawiając się nad optymalną szerokością łóżka do sypialni, weźmy pod uwagę przede wszystkim typy sylwetek oraz zwyczaje swoje oraz partnera – tylko w ten sposób zapewnimy sobie wystarczający komfort. Zastanówmy się więc, czy któreś z nas często zmienia pozycję podczas snu, a może oboje śpimy spokojnie przez całą noc? Czy przytulamy się do siebie we śnie, czy przeciwnie – potrzebujemy tak wiele własnej przestrzeni, jak tylko się da? Rozważmy też, jak wiele miejsca potrzebujemy ze względu na wagę i wzrost nas obojga, a także jaka wysokość łóżka razem z materacem zapewni nam dostateczny komfort – najlepiej, jeżeli siedząc na materacu, będziemy w stanie bez problemu dosięgnąć stopami podłogi, nie musząc jednocześnie nadmiernie zginać kolan.

Napisz opinię