Wygodny sen. Jak dobrać materac do łóżka?

Wygodny sen. Jak dobrać materac do łóżka?

Odpowiedni materac to gwarancja zdrowego i spokojnego snu. By jednak dobrze spełniał swoją funkcję, musimy starannie dobrać go do parametrów łóżka i – przede wszystkim – do naszych prywatnych preferencji. Oto krótki poradnik, jak to zrobić.

 

Twardy czy miękki materac?

Większość z nas śpi ok. 8 godzin na dobę. Oznaczałoby to, że spędzamy w łóżku nawet jedną trzecią całego życia. Dobrze dobrany materac sprawi, że nasze mięśnie będą bardziej rozluźnione podczas snu, a kręgosłup ułożony w odpowiedniej pozycji. Dlatego powinien być on przede wszystkim dostosowany do typu naszej sylwetki. Wybierając twardość materaca, nie zapominajmy o wadze osoby, która będzie go używać – dzięki temu dopasuje się on do krzywizn kręgosłupa, zamiast je uciskać. Im więcej ważymy, tym twardszy materac sprawdzi się w naszym przypadku – jeżeli więc jesteśmy szczupli i drobni, zdecydujmy się raczej na miękki. Również wzrost jest niezwykle ważnym kryterium – materac do spania powinien mieć długość o co najmniej 20 cm większą, niż używająca go osoba.

Innym ważnym czynnikiem jest pozycja, w jakiej najczęściej śpimy. Jeżeli np. mamy tendencję do leżenia na plecach lub na brzuchu, sprawdźmy, czy materac nie nazbyt uciska naszego kręgosłupa w okolicach lędźwi – warto tu wybrać odrobinę twardszy model. Z kolei spanie na boku wymaga elastycznego i łatwo zmieniającego kształt materaca – dzięki temu nasze ramiona i biodra zagłębią się w nim, nie sprawiając nam bólu, a kręgosłup płynnie przejdzie do pozycji wyprostowanej. Jeżeli cierpimy na problemy z kręgosłupem, koniecznie poprośmy ortopedę o poradę odnośnie optymalnej dla nas twardości materaca. Jeżeli zaś mamy alergie, przed zakupem dokładnie sprawdźmy, czy dany produkt nie zawiera szkodliwych dla nas materiałów.

 

Czy cena materaca ma znaczenie?

To oczywiste, że kupując materac, zamierzamy używać go przez długie lata – dlatego staramy się wybrać taki o wysokiej jakości. Co kosztowniejsze materace wykonane są ze starannie dobranych materiałów, cechują się też wyższą wytrzymałością oraz stanowią lepsze podparcie dla kręgosłupa. Z kolei tanie materace, choć z początku wygodne, z czasem mogą zmienić kształt pod wpływem użytkowania – to zaś może okazać się niekorzystne dla naszego zdrowia, a w najgorszym razie przyczynić się do wad postawy. Dlatego warto zainwestować w ten sprzęt trochę więcej pieniędzy – opłaci się to nam z nawiązką w przyszłości.

Napisz opinię